31ST MIDNIGHT MADNESS 10 KILOMETER
AMES, IOWA July 13, 2002
72 DEGREES AND NICE EVENING
Results by CAL MURDOCK

5K
Overall

10Ks
Overall

5K Age Group

10K Age
Team

10K
Teams

5K
Teams

Bike
Ride

Awards
System


Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN MEN (3 RUNNERS COUNT)


1. Metro Walk & Run 
    1    1  M25 Nate Stroot, 27, Lee's Summit, MO           31:20    5:02
    3    1  M20 Rikki Hacker, 24, Gardner, KS               32:26    5:13
    4    3  M25 Jay Golonka, 27, Lee's Summit, MO           32:39    5:15
3 Finishers     Time = 1:36:23     Places = 8

2. Team Mugo 
    2    2  M25 Daniel Mugo, 27, Ames, IA                   31:45    5:07
    6    5  M25 Cory Ihmels, 28, Ames, IA                   33:10    5:20
   13    2  M20 Ryan Larson, 24, Chicago, IL                34:24    5:32
   15    1  W25 Michelle Borgert, 29*, Ames, IA             35:38    5:44
   17    3  M20 Benny Skelton, 23, West Des Moines, IA      36:21    5:51
5 Finishers     Time = 1:39:18     Places = 21

3. Runner's Edge 
    5    4  M25 Josh Metcalf, 27, Worthington, MN           32:56    5:18
    9    1  M30 David Helm, 30, Fridley, MN                 33:39    5:25
   10    7  M25 Gregory Sorensen, 27, Buffalo, MN           33:40    5:25
3 Finishers     Time = 1:40:15     Places = 24

4. Emu's Racing 
    8    6  M25 Daniel Alvarado, 25, Lamoni, IA             33:28    5:23
   11    1  M15 John Nichols, 19, Clarinda, IA              33:46    5:26
   12    2  M15 Tom Nichols, 19, Clarinda, IA               33:48    5:26
3 Finishers     Time = 1:41:00     Places = 31

5. Nightstalkers 
   39    8  M25 William Rogers, 25, Ames, IA                44:50    7:13
   40    2  M35 Eric Hart, 35, Ames, IA                     44:51    7:13
   43    4  M20 Ryan Robinson, 22, Lincoln, NE              47:55    7:43
   48    3  M30 Lee Bates, 33, Nebraska City, NE            48:45    7:51
   52    5  M20 Brandon Robinson, 20, Lincoln, NE           52:05    8:23
   56    6  M20 Nick Kilstrom, 21, Madrid, IA             1:02:02    9:59
6 Finishers     Time = 2:17:35     Places = 122

6. Soil Train 
   37    3  M40 Thomas Sauer, 42, Ames, IA                  43:23    6:59
   42    3  M35 William Diesslin, 37, Ames, IA              45:57    7:24
   46    4  M35 Sebastian Braum, 38, Kansas City, MO        48:18    7:46
   51    4  M40 John Kovar, 43, Ames, IA                    50:56    8:12
4 Finishers     Time = 2:17:37     Places = 125

7. Marsupials 
   45    9  M25 Zachary Moore, 25, Des Moines, IA           48:12    7:45
   49    4  M30 Matthew Johnson, 30, Mason City, IA         48:55    7:52
   50    1  W30 Laurie Ann Myklestad, 32*, Des Moines, IA   49:35    7:59
   53    5  M40 Jeff Trimble, 41, Des Moines, IA            52:23    8:26
   55    2  W30 Denise Fowler, 34*, Pleasant Hill, IA       52:34    8:28
5 Finishers     Time = 2:26:41     Places = 144

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN FEMALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Prairie Striders 
   16    1  W40 Ebbie Leyden, 41*, St Paul, MN              35:50    5:46
   23    2  W40 Beverly Dogherty, 44*, St Paul, MN          37:24    6:01
   24    2  W35 Sharon Stubler, 37*, Minnetonka, MN         37:43    6:04
   26    1  W20 Jodi Smith, 24*, Ames, IA                   38:11    6:09
4 Finishers     Time = 1:50:55     Places = 63

2. Run N Fun 
   19    1  W35 Bonnie Sons, 36*, Shorewood, MN             36:32    5:53
   25    2  W25 Tina Poulsen, 28*, Minneapolis, MN          38:06    6:08
   29    3  W25 Melissa Anne Schuch, 26*, White Bear Lake, MN
                                                              38:38    6:13
3 Finishers     Time = 1:53:14     Places = 73

3. Delta Force 
   21    1  W15 Amy Hastings, 18*, Leavenworth, KS          37:16    6:00
   27    2  W15 Connie Abbott, 16*, Overland Park, KS       38:14    6:09
   28    3  W15 Amy Gochnour, 18*, Olathe, KS               38:25    6:11
3 Finishers     Time = 1:53:54     Places = 76

4. Ne Wesleyan Alum 
   30    2  W20 Tonya Lumphrey, 22*, Omaha, NE              39:35    6:22
   31    1  W45 Ann Ringlein, 45*, Lincoln, NE              39:46    6:24
   32    3  W20 Jessica Rohrig, 23*, Lincoln, NE            39:50    6:25
3 Finishers     Time = 1:59:11     Places = 93

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER MALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Fitness Sports 
    7    1  M40 Phil Kauder, 41, Cascade, IA                33:25    5:23
   14    2  M40 Keith Fevold, 44, Des Moines, IA            34:55    5:37
   20    1  M50 Raul Deanda, 50, Panora, IA                 36:49    5:55
3 Finishers     Time = 1:45:09     Places = 41

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER FEMALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Prairie Striders 
   33    3  W40 Vicki Nelson, 41*, Sioux Falls, SD          41:45    6:43
   38    2  W45 Andriette Wickstrom, 47*, Storm Lake, IA    44:42    7:11
   44    4  W40 Denise Kary, 43*, Sioux Falls, SD           47:59    7:43
3 Finishers     Time = 2:14:25     Places = 115

Top

Return to home page.