32ND MIDNIGHT MADNESS 10 KILOMETER TEAMS

AMES, IOWA

July 12, 2003

10K

10K Teams

5K

5K Teams

8:30 PM START - 70 DEGREES AND NICE

Results by CAL MURDOCK

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN MALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Team Nebraska 
    4    1  M20 Mike Morgan, 23, Lincoln, NE                31:05    5:00
    5    2  M20 Nick Rector, 22, Lincoln, NE                31:34    5:05
    8    3  M20 Thomas Kreger, 23, Milton, WI               31:54    5:08
   11    4  M20 Jim McLaughlin, 23, Lincoln, NE             32:11    5:11
4 Finishers     Time = 1:34:32     Places = 20

2. Midwest 
    1    1  M25 Aaron Carrizales, 25, Morrill, NE           30:40    4:56
    9    6  M25 Christopher Sabul, 26, Des Moines, IA       32:08    5:10
   12    8  M25 Cleophas Boor, 29, Lincoln, NE              32:47    5:16
3 Finishers     Time = 1:35:33     Places = 27

3. Fitness Sports 
    2    2  M25 Julius Rotich, 27, West Des Moines, IA      30:45    4:57
    7    5  M25 Marty Dalton, 27, Earlham, IA               31:49    5:07
   18   13  M25 Jacob Kaemmer, 26, Des Moines, IA           34:34    5:34
3 Finishers     Time = 1:37:07     Places = 38

4. Metro Walk-Run A 
    6    4  M25 Misgina Kifleyesus, 29, Kansas City, MO     31:48    5:07
   10    7  M25 Hacker Zikki, 25, Overland Park, KS         32:10    5:11
   15   11  M25 Nate Stroot, 28, Lee's Summit, MO           33:13    5:21
3 Finishers     Time = 1:37:10     Places = 39

5. Arkansas 
    3    3  M25 Shadrack Kimeli, 26, Fayetteville, AR       30:57    4:59
   13    9  M25 Luka Kapkiai, 27, Fayetteville, AR          32:52    5:17
   16   12  M25 Ezekiel Lemiso, 26, Fayetteville, AR        33:44    5:26
3 Finishers     Time = 1:37:32     Places = 42

6. Tmnt 
   33    1  M15 Joe Thuente, 16, Johnston, IA               45:49    7:22
   34    2  M15 Erik Holt, 17, Johnston, IA                 45:49    7:22
   35    3  M15 Trevor Kruger, 16, Grimes, IA               46:02    7:24
   36    4  M15 Brian Underwood, 15, Johnston, IA           47:08    7:35
4 Finishers     Time = 2:17:39     Places = 450

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN FEMALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Prairie Striders 
   23    1  W20 Desiree Budd, 23*, Albert Lea, MN           36:14    5:50
   25    1  W25 Marie Sample, 27*, Marshall, MN             36:31    5:52
   27    1  W35 Sharon Stubler, 38*, Minnetonka, MN         38:26    6:11
   28    1  W30 Theresa Gosnell, 31*, Omaha, NE             39:22    6:20
4 Finishers     Time = 1:51:10     Places = 147

2. Sknaps 
   41    1  W15 Jill Winninger, 16*, Duncombe, IL           56:11    9:02
   42    2  W15 Lisa Koll, 15*, Fort Dodge, IA              56:11    9:02
   43    3  W15 Abi Albrecht, 18*, Ft. Dodge, IA            56:11    9:02
3 Finishers     Time = 2:48:33     Places = 1032

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER MALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Fitness Sports 
   17    1  M40 Mike Carney, 40, Des Moines, IA             34:09    5:30
   19    1  M45 Keith Fevold, 45, Des Moines, IA            35:07    5:39
   21    1  M50 Curt Hoegh, 51, Clive, IA                   35:46    5:45
   24    2  M40 Jeff Wubbena, 42, Fort Dodge, IA            36:25    5:52
4 Finishers     Time = 1:45:01     Places = 91

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER FEMALE (3 RUNNERS COUNT)


1. Prairie Striders 
   30    1  W40 Vicki Nelson, 42*, Sioux Falls, SD          41:48    6:44
   31    1  W55 Gloria Jansen, 56*, Edina, MN               45:22    7:18
   32    1  W45 Andriette Wickstrom, 48*, Storm Lake, IA    45:40    7:21
3 Finishers     Time = 2:12:49     Places = 375

Top

Return to home page.

Return to resuls page