37th Midnight Madness 10 Kilometer (6.214 miles)

Ames, Iowa

July 12, 2008

60s, low humidity - perfect

Results by Cal Murdock

10K Overall

10K Teams

5K Overall

5K Teams

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN MALE (3 SCORE)


1. Duma Club 
    1    1  M20 Richard Kandie, 23, Coon Rapids, MN         29:25    4:44
    2    1  M25 David Tuwei, 29, Coon Rapids, MN            29:29    4:45
    4    1  M30 John Rotich, 32, Coon Rapids, MN            31:32    5:04
3 Finishers     Time = 1:30:25     Places = 8

2. Fitness Sports 
    5    2  M30 Julius Rotich, 33, West Des Moines, IA      31:33    5:05
    6    3  M30 Marty Dalton, 32, Stuart, IA                31:36    5:05
    8    4  M30 Jacob Kaemmer, 31, Des Moines, IA           33:28    5:23
3 Finishers     Time = 1:36:37     Places = 25

3. Starting Block 
    3    2  M25 Tommy Neal, 25, Leeton, MO                  30:01    4:50
    7    2  M20 Dan Taylor, 24, Ames, IA                    32:27    5:13
   13    3  M25 Tim Hanson, 28, Ames, IA                    35:08    5:39
   19    5  M20 Chavis Clawson, 22, Liberty, MO             35:46    5:45
4 Finishers     Time = 1:37:35     Places = 33

4. Justice League 
   20    1  M15 Michael Streicher, 18, Cedar Falls, IA      35:53    5:46
   23    2  M15 David Sevcik, 18, Cedar Falls, IA           36:45    5:55
   27    3  M15 Daniel Sevcik, 18, Cedar Falls, IA          37:06    5:58
   38    4  M15 Jeff Doyle, 19, Cedar Falls, IA             39:57    6:26
4 Finishers     Time = 1:49:42     Places = 117

5. Ames 3 
   17    5  M30 Colin Greenan, 31, Ames, IA                 35:37    5:44
   24    1  M35 Myron Peto, 37, Ames, IA                    36:46    5:55
   31    6  M30 Matt Thatcher, 32, Ames, IA                 38:03    6:07
3 Finishers     Time = 1:50:26     Places = 122

6. Uninspired 
   50    7  M15 Josh Johnson, 19, Ames, IA                  53:09    8:33
   51    7  M20 Joshua Rivenbark, 20, Ames, IA              53:11    8:33
   53    2  W20 Emily Cardella, 21*, Roland, IA             55:37    8:57
3 Finishers     Time = 2:41:56     Places = 884

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


OPEN FEMALE (3 SCORE)


1. Runablaze 
   11    1  W25 Casey Owens, 25*, Des Moines, IA            34:52    5:37
   12    1  W35 Robyn Friedman, 35*, Lambs Grove, IA        34:58    5:38
   36    2  W35 Christine Price, 39*, Des Moines, IA        39:21    6:20
3 Finishers     Time = 1:49:10     Places = 110

2. Run N Fun 
   15    1  W30 Jenna Boren, 31*, St Paul, MN               35:22    5:41
   25    2  W30 Melissa Gacek, 32*, Wbl, MN                 36:46    5:55
   32    1  W40 Bonnie Sons, 42*, Shorewood, MN             38:10    6:08
3 Finishers     Time = 1:50:17     Places = 123

3. Grinnell 
   44    1  W15 Sarah Burnell, 16*, Grinnell, IA            47:18    7:37
   46    2  W15 Jennifer Dysart, 15*, Grinnell, IA          47:56    7:43
   48    1  JrW Ann Menner, 14*, Grinnell, IA               51:16    8:15
3 Finishers     Time = 2:26:29     Places = 594

4. Team Bucca 
   54    2  W25 Elizabeth Tiarks, 27*, Council Bluffs, IA   57:01    9:11
   55    3  W25 Erin Redmond, 29*, Omaha, NE              1:00:24    9:43
   56    4  W25 Alyson Cardwell, 29*, Ames, IA            1:03:37   10:14
3 Finishers     Time = 3:01:02     Places = 1145

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER MALE (3 SCORE)


1. Fitness Sports 
    9    1  M40 Brad Wall, 40, Ankeny, IA                   34:41    5:35
   18    2  M40 Jim Roubidoux, 44, Polk City, IA            35:42    5:45
   29    4  M40 Joe Marshall, 40, Granger, IA               37:44    6:04
3 Finishers     Time = 1:48:06     Places = 97

2. Fleet & Fast 
   14    1  M45 Peter Kessler, 46, New Hope, MN             35:19    5:41
   21    2  M45 Kirt Goetzke, 47, Plymouth, MN              36:12    5:49
   33    3  M45 Robert Jacobson, 48, St Paul, MN            38:40    6:13
3 Finishers     Time = 1:50:10     Places = 118

3. Younger Than Looks 
   22    3  M40 Michael Kabela, 41, North Liberty, IA       36:31    5:53
   30    5  M40 Bill Bennett, 43, Cedar Rapids, IA          37:49    6:05
   37    2  M50 James Quigley, 51, Cedar Rapids, IA         39:55    6:25
   39    6  M40 Jeff Mullen, 43, Cedar Rapids, IA           41:03    6:36
4 Finishers     Time = 1:54:15     Places = 166

          CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER                  TIME    PACE


MASTER FEMALE (3 SCORE)


1. Too Young To Dye 
   42    1  W50 Beth Henriksen, 52*, Ames, IA               44:23    7:09
   43    2  W50 Andriette Wickstrom, 53*, Storm Lake, IA    46:46    7:31
   45    3  W50 Jane Wickman, 54*, Kellogg, IA              47:51    7:42
3 Finishers     Time = 2:18:59     Places = 460

Top

Return to home page.