37th Living History Farms (5.25 miles) - 2

Urbandale, Iowa

Nov. 21, 2015

20s, light wind, lots of snow - winter conditions

Results by Cal Murdock

Top Runners

Overall

Teams

Coed Teams

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

                                  Last updated Nov. 24, 2015 6:59 AM
       CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME     PACE


High School Female (count 3)


1. Johnston Girls Xc 
    2    2  Kristina Rice, 17*, Johnston, IA               49:20    9:24
    3   10  Jessica McKee, 15*, Johnston, IA               57:52   11:01
    4   11  Madeleine Bradley, 17*, Johnston, IA           57:53   11:01
Total Time = 2:45:05     Total Places = 839
       CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME     PACE


High School Male (count 3)


1. Carlisle xc 
    2    2  Carter Logue, 14, Carlisle, IA                 44:17    8:26
    3    7  Nic Baack, 15, Carlisle, IA                    44:37    8:30
    8   15  Brandon Short, 18, Carlisle, IA                46:45    8:54
   11   24  Truman Kruse, 15, Pleasantville, IA            48:01    9:09
Total Time = 2:15:39     Total Places = 439

2. Team Speeed 
    4   11  Drake Henrichs, 17, Urbandale, IA              45:33    8:41
    5   12  Griffin Clabaugh, 17, Urbandale, IA            45:41    8:42
    7   14  Tad Schweizer, 17, Des Moines, IA              45:48    8:43
   22   48  Noah Mable, 15, Urbandale, IA              1:03:58   12:11
Total Time = 2:17:02     Total Places = 464

3. Running Orange 
    9   18  Collin Day, 16, West Des Moines, IA            47:12    8:59
   10   19  Britton Klomstad, 17, West Des Moines, IA      47:12    8:59
   15   33  Garrett Horak, 15, Urbandale, IA               54:08   10:19
   24   49  Trevor Tyma, 17, West Des Moines, IA       1:04:41   12:19
   25   50  Will Schaeuble, 16, West Des Moines, IA    1:05:05   12:24
   26   51  Jake Wheeler, 17, West Des Moiens, IA      1:05:29   12:28
   28   59  Harrison Schaeuble, 18, West Des Moines, IA
                                                       1:10:40   13:27
Total Time = 2:28:32     Total Places = 636

4. Centennial Xc 
   12   29  Connor Neils, 16, Ankeny, IA                   50:36    9:38
   13   30  Juan Portal, 15, Ankeny, IA                    50:37    9:38
   14   31  Curtis Peters, 15, Ankeny, IA                  50:37    9:38
Total Time = 2:31:50     Total Places = 696

5. Based Cca 
   16   34  Jacob Tener, 17, North Liberty, IA             54:19   10:21
   17   35  Kage Hinricks, 17, North Liberty, IA           54:19   10:21
   18   39  Eric Douglass, 17, North Liberty, IA       1:00:00   11:26
Total Time = 2:48:38     Total Places = 913

6. Smithville Xc 
   20   44  Evan Dahlor, 17, Lawson, MO                1:02:04   11:49
   21   45  Mark Krueger, 15, Smithville, MO           1:02:05   11:49
   23    9  Mason Eversole, 14, Smithville, MO         1:04:21   12:15
   29   61  Andrew Murphy, 17, Smithville, MO          1:11:46   13:40
Total Time = 3:08:30     Total Places = 1131
       CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME     PACE


Open Male or Open (count 3)


1. Runablaze Iowa 
    1    1  Mason Frank, 26, Bloomington, MN               28:57    5:31
    4    2  Charlie Paul, 26, Iowa City, IA                30:29    5:48
    5    5  Ben Jaskowaik, 26, West Des Moines, IA         31:10    5:56
Total Time = 1:30:36     Total Places = 13

2. Nebraska Run Guru 
    2    1  Grant Wintheiser, 22, Waterloo, NE             29:04    5:32
    3    2  Jay Welp, 23, Waterloo, NE                     30:21    5:47
    7    3  Kevin Joerger, 23, Waterloo, NE                31:20    5:58
   12    6  Drew Prescott, 22, Omaha, NE                   32:04    6:06
Total Time = 1:30:45     Total Places = 15

3. Winneshiek T C 
   10    7  Drew Burmahl, 28, Baldwin, IA                  31:39    6:02
   13    8  Austin Tegels, 28, Des Moines, IA              32:05    6:06
   16   10  Shane Steele, 26, Finland, MN                  32:24    6:10
   28   15  Evan Neubauer, 25, Iowa City, IA               33:27    6:22
   57   29  Kyle Heineman, 26, Cedar Rapids, IA            37:51    7:12
Total Time = 1:36:08     Total Places = 51

4. Lincoln Running Co 
    6    1  Brian Wandzilak, 35, Lincoln, NE               31:18    5:58
   20    1  Thomas Woods, 44, Lincoln, NE                  32:41    6:13
   33    2  Jason Schmaderer, 42, Lincoln, NE              33:54    6:27
Total Time = 1:37:53     Total Places = 72

5. Lrc Racing 
   17    2  Ryan Regnier, 39, Lincoln, NE                  32:28    6:11
   21   12  Andrew Jacob, 29, Lincoln, NE                  32:44    6:14
   23    5  Jason Zakaras, 33, Gretna, NE                  33:01    6:17
Total Time = 1:38:13     Total Places = 73

6. Collegeville Tc 
   11    5  Joe Renier, 23, Minneapolis, MN                31:47    6:03
   24    3  Michael Mack, 35, St. Paul, MN                 33:02    6:17
   29    7  Aaron Beaber, 32, St Paul, MN                  33:32    6:23
   41   12  Thomas Myers, 34, Saint Paul, MN               34:58    6:40
   52    9  Steve Christopher, 36, Minneapolis, MN         36:55    7:02
   75   20  Christopher Coffey, 34, Minneapolis, MN        42:21    8:04
   76   21  Charles Sawyer, 30, Minneapolis, MN            43:36    8:18
Total Time = 1:38:21     Total Places = 78

7. Mill City Running 
   14    9  Matthew Tiampo, 26, Minneapolis, MN            32:07    6:07
   15    2  Alan Twomey, 30, Minneapolis, MN               32:11    6:08
   35    7  Doron Clark, 37, Minneapolis, MN               34:07    6:30
   44   13  Heriberto Vargas Olalde, 33, Minneapolis, MN
                                                           35:29    6:45
Total Time = 1:38:25     Total Places = 79

8. Emporia Roho 
    9    6  Asher Delmott, 25, Lebo, KS                    31:35    6:01
   25   14  Ryan Hahn, 26, Berryton, KS                    33:20    6:21
   47    8  Paul Zimmerman, 23, Shawnee, KS                36:02    6:52
   74   38  Christopher Dvorak, 27, Omaha, NE              42:08    8:01
   84   42  Andrew Wayman, 25, Emporia, KS                 45:24    8:39
Total Time = 1:40:57     Total Places = 107

9. Collegeville 
   26    6  Caleb Buecksler, 32, Columbia Heights, MN      33:24    6:22
   31   16  Matthew Scherber, 25, Saint Paul, MN           33:49    6:26
   34    6  Andrew Keenan, 35, Minneapolis, MN             34:01    6:29
   42    8  Joseph Keenan, 35, Saint Paul, MN              35:06    6:41
   54    9  Samuel Fransen, 23, Hopkins, MN                37:35    7:09
   63   11  Christopher Doll, 35, Peosta, IA               40:06    7:38
Total Time = 1:41:14     Total Places = 110

10. Mustache Rides 
   22    4  Josh Klawitter, 30, Minneapolis, MN            32:53    6:16
   36    8  Michael Hartnett, 33, Minneapolis, MN          34:10    6:30
   37    9  Scott Weispfennig, 30, St Paul, MN             34:21    6:32
   39   10  Toessawat Suparat, 30, St Louis Park, MN       34:39    6:36
Total Time = 1:41:24     Total Places = 114

11. Fitness Sports 
   27    7  Eli Horton, 22, Runnells, IA                   33:25    6:22
   32    5  Chris Nealy, 35, Des Moines, IA                33:49    6:26
   40   18  Brett Wulfekuhle, 27, Des Moines, IA           34:44    6:37
Total Time = 1:41:58     Total Places = 120

12. Thorsday Champions 
   19   11  Lance Cundy, 25, Iowa City, SD                 32:36    6:12
   30    4  Mark Thompson, 38, Iowa City, IA               33:40    6:25
   51   27  David Enocksson, 26, Iowa City, IA             36:32    6:57
Total Time = 1:42:48     Total Places = 131

13. Nipsey Hussle 
   43   19  Walter Summers, 25, Olathe, KS                 35:08    6:41
   48   24  Kyle Morgison, 27, Eudora, KS                  36:21    6:55
   50   26  Jacob Kucza, 29, Emporia, KS                   36:29    6:57
Total Time = 1:47:58     Total Places = 188

14. Prestige Worldwide 
   38   17  Brian Holdmeyer, 26, St Loui, MO               34:26    6:33
   45   20  Jacob Waddingham, 25, Ames, IA                 35:30    6:46
   61   12  Jack Hostettler, 24, La Grange Park, IL        39:51    7:35
   64   30  Gregory Orf, 27, University City, MO           40:12    7:39
   66   31  Charles Robey, 27, St. Louis, MO               40:42    7:45
   68   32  David Whelan, 28, Madison, WI                  41:13    7:51
   69   33  Scott Vicker, 26, Creston, IA                  41:18    7:52
   73   35  Patrick Kotecki, 25, Brentwood, MO             41:38    7:56
   94   47  William Herrington, 25, St. Louis, MO          46:17    8:49
Total Time = 1:49:47     Total Places = 197

15. Kansas City & Dm 
   18    3  Caleb Teague, 33, Lee's Summit, MO             32:30    6:11
   46    2  Connie Teague, 29*, Lee's Summit, MO           35:49    6:49
   87   43  Joe Berry, 26, Merriam, KS                     45:38    8:41
Total Time = 1:53:57     Total Places = 237

16. Rim Jobs 
   49   25  Austin Williamson, 29, Moline, IL              36:21    6:55
   53   28  Thomas Waters, 29, Sioux City, IA              37:32    7:09
   71   34  Barnes Kelley, 29, West Des Moines, IA         41:28    7:54
Total Time = 1:55:21     Total Places = 257

17. Angry Penguins 
   55   10  Ryan Fye, 37, Clive, IA                        37:36    7:10
   56    5  Patrick McGowan, 52, Urbandale, IA             37:49    7:12
   83   11  Todd Bindel, 48, West Des Moines, IA           45:24    8:39
Total Time = 2:00:49     Total Places = 309

18. Goof Troop 
   58   15  Adam Riediger, 33, Sergeant Bluff, IA          38:46    7:23
   67   17  Ronald Bay, 33, Sioux City, IA                 40:52    7:47
   80   23  Nathan Gilster, 34, Sioux Falls, SD            44:21    8:27
  108   32  Abdier Marrero, 34, Sioux City, IA             50:00    9:31
Total Time = 2:03:59     Total Places = 323

19. Past prime Mn 
   59    5  Bob Wilke, 40, Prior Lake, MN                  39:49    7:35
   60    6  Ryan Key, 42, Inver Grove Heigh, MN            39:49    7:35
  114   17  Shannon VanEssen, 43, Brooklyn Park, MN        51:06    9:44
  115   18  Tony Einertson, 42, Stewartville, MN           51:06    9:44
Total Time = 2:10:44     Total Places = 426

20. !?!?! 
   77    6  Benjamin Reuss, 17, Eyota, MN                  44:00    8:23
   88   27  Tyrel Clark, 33, Eyota, MN                     45:44    8:43
  100   11  Peter Reuss, 44, Eyota, MN                     47:50    9:07
Total Time = 2:17:34     Total Places = 476

21. Bros On The Run 
   90   17  Micah Skinner, 21, Janesville, IA              45:55    8:45
   91   28  Daniel Skinner, 33, Janesville, IA             45:57    8:45
   96   48  Andrew Skinner, 26, Red Oak, IA                46:40    8:53
Total Time = 2:18:32     Total Places = 494

22. Pab 
   79   22  Nicholas Sly, 34, Overland Park, KS            44:19    8:26
   82   24  Dylan Huey, 33, Des Moines, IA                 44:44    8:31
  106   13  Rob Johnson, 39, Des Moines, IA                49:30    9:26
Total Time = 2:18:33     Total Places = 484

23. Nysp 
   85   15  Kyle Bredesky, 23, Granger, IA                 45:26    8:39
   86   10  Dakota Belling, 16, Granger, IA                45:33    8:40
  101   20  Chad Connelly, 20, Johnston, IA                47:53    9:07
  102   21  Evan Isbaell, 19, Ames, IA                     47:54    9:07
  127    9  Elizabeth Belling, 15*, Granger, IA            55:15   10:31
  161   14  Keith Belling, 54, Granger, IA             1:09:43   13:17
Total Time = 2:18:52     Total Places = 496

24. Creighton R C 
    8    4  Grant MacKinnon, 20, Salem, WI                 31:31    6:00
  109    9  Maria Bertha, 19*, Omaha, NE                   50:16    9:34
  137   17  Lindsey Koch, 19*, Englewood, CO               59:10   11:16
Total Time = 2:20:57     Total Places = 560

25. Seminarians for 
   93   29  Michael Lampe, 32, St. Louis, MO               46:16    8:49
   95   19  Paul Floersch, 23, St. Louis, MO               46:26    8:51
  104   51  Paul Clark, 29, St. Louis, MO                  49:07    9:21
  143   64  Zachary Tucker, 25, St Louis, MO               59:39   11:22
Total Time = 2:21:49     Total Places = 549

26. Team Wiemers 
   89   16  Zac Wiemers, 22, West Des Moines, IA           45:44    8:43
  103    2  Galyn Wiemers, 55, West Des Moines, IA         48:05    9:09
  132   37  Justin Wiemers, 31, West Des Moines, IA        58:04   11:04
  133   26  Nathan Wiemers, 24, West Des Moines, IA        58:05   11:04
Total Time = 2:31:53     Total Places = 675

27. Bbaaas 
  120   23  Scott Troyer, 21, Altoona, IA                  52:32   10:00
  121   55  Aaron Swigart, 27, Altoona, IA                 52:32   10:00
  129   58  Brad Buck, 28, Altoona, IA                     56:30   10:46
  155   73  Aaron Anderson, 27, Altoona, IA            1:06:26   12:39
Total Time = 2:41:34     Total Places = 813

28. Love Shack 
   81    8  Mike Teske, 43, Eldora, IA                     44:30    8:29
  128   20  Jeff Burchfield, 49, Iowa Falls, IA            55:32   10:35
  148   67  Ben Arends, 28, Ankeny, IA                 1:02:12   11:51
Total Time = 2:42:14     Total Places = 801

29. FoxRiver R C 
  146   30  Derek Turner, 21, Ames, IA                 1:02:00   11:48
  147   31  Austin Elm, 22, Webster City, IA           1:02:02   11:49
  149   32  Cameron White, 23, Ames, IA                1:02:33   11:55
Total Time = 3:06:35     Total Places = 1103

30. Bout to eat Doughs 
  125   36  Mario Deangelo, 31, Des Moines, IA             54:19   10:21
  139   12  Diane Scott, 31*, West Des Moines, IA          59:25   11:19
  173   24  Emily Bredthauer, 25*, Ankeny, IA          1:15:53   14:27
Total Time = 3:09:37     Total Places = 1155

31. Team Pig 
  134   62  Lance Eysink, 27, Pella, IA                    58:05   11:04
  164   76  Austin Willets, 25, Knoxville, IA          1:10:19   13:24
  165   50  Aaron Fuller, 34, Knoxville, IA            1:10:19   13:24
Total Time = 3:18:43     Total Places = 1308

32. Dirty Snuggle Bun 
  153   53  Jack Heikens, 18, Ames, IA                 1:06:24   12:39
  154   12  Kent Heikens, 50, Ames, IA                 1:06:24   12:39
  157   13  Davey Williams, 51, West Chicago, IL       1:07:09   12:47
  168    8  John Kovar, 57, Ames, IA                   1:11:56   13:42
Total Time = 3:19:57     Total Places = 1285

33. Kcci 
  158   10  Amanda Hull, 40*, Altoona, IA              1:07:32   12:52
  162   75  Nicholas McDougal, 27, Des Moiens, IA      1:09:45   13:17
  163   48  Matt Rittman, 30, Waukee, IA               1:09:46   13:17
Total Time = 3:27:03     Total Places = 1418

34. Ann Droid Smart 
  170   52  Keith Dietzenbach, 31, Minneapolis, MN     1:14:44   14:14
  171   53  Jason Erbskorn, 30, Olathe, KS             1:14:45   14:14
  172   54  Chris Hassebroek, 31, Waterloo, NE         1:14:45   14:14
Total Time = 3:44:14     Total Places = 1581

35. 11 year plan 
  177   83  Colin Egan, 26, Waterloo, IA               1:18:43   15:00
  178   84  Zachary Samson, 25, Atkins, IA             1:18:43   15:00
  180   59  Justin Holthaus, 30, Cedar Falls, IA       1:19:50   15:12
Total Time = 3:57:16     Total Places = 1709
       CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME     PACE


Open Female (count 3)


1. RamFam 
    8   10  Maegan Engelhart, 24*, Altoona, IA             51:32    9:49
    9   11  McKenzie Mundell, 27*, Bondurant, IA           52:40   10:02
   13    3  Suzanne Wong, 49*, Ankeny, IA                  53:06   10:07
Total Time = 2:37:18     Total Places = 771

2. Girls Just Want To 
    6    3  Laura Rapacz, 36*, St. Paul, MN                50:12    9:34
   15    5  Amanda Feterl, 36*, Arlington, MN              54:17   10:20
   16    6  Stef Thompson, 36*, Minneapolis, MN            54:17   10:20
   17    7  Megan Ohara, 36*, Minneapolis, MN              56:25   10:45
Total Time = 2:38:46     Total Places = 785

3. Wxc 
   10    4  Madison Anderson, 17*, Urbandale, IA           53:00   10:06
   11    5  Rachel Brush, 18*, Clive, IA                   53:00   10:06
   12    6  Lindey Carlson, 17*, Wdm, IA                   53:00   10:06
   46   15  Amanda Spalding, 35*, Monroe City, MO      1:23:29   15:54
Total Time = 2:39:00     Total Places = 789

4. Drake Rowing 
   21   20  Alexandria Lueck, 21*, Des Moines, IA          59:38   11:22
   22   21  Erica Thacker, 19*, Johnston, IA               59:45   11:23
   23   12  Lindsay Hillmer, 18*, Waukesha, WI             59:47   11:23
   26   23  Emily Householter, 22*, Des Moines, IA     1:01:24   11:42
   27   24  Haley Abrams, 19*, Byron, MN               1:01:24   11:42
   39   43  Jessica Rebischke, 19*, Des Moines, IA     1:17:36   14:47
   40   44  Taylor Schaben, 21*, Des Moines, IA        1:17:36   14:47
   51   40  Paige Prien, 18*, Des Moines, IA           1:45:48   20:09
   52   49  Ashley Beall, 21*, Des Moines, IA          1:45:50   20:09
   53   50  Tristina Meister, 21*, Des Moines, IA      1:45:51   20:10
Total Time = 2:59:10     Total Places = 1016

5. Basic 
   20   13  Holly West, 28*, Omaha, NE                     58:31   11:09
   28   19  Katie West, 25*, Bellevue, NE              1:07:06   12:47
   29   34  Brianna Mussman, 24*, Bellevue, NE         1:07:07   12:47
Total Time = 3:12:44     Total Places = 1191

6. Iowa Dpt 2017 
   30   35  Emily Roberts, 24*, Iowa City, IA          1:07:32   12:52
   31   36  Lindy Pins, 22*, Coralville, IA            1:07:33   12:52
   32   37  Logan Thompson, 24*, Iowa City, IA         1:07:33   12:52
Total Time = 3:22:38     Total Places = 1335

7. Legs like Wine 
   33   39  Kathryn Forneris, 22*, Sioux City, IA      1:09:05   13:09
   34    6  Karen Van De Steeg, 50*, Sioux City, IA    1:09:05   13:09
   35    2  Teri Grupp, 55*, Dakota Dunes, SD          1:09:05   13:09
   36    3  Junia Punt, 55*, Orange City, IA           1:09:07   13:10
   37    7  Val Abrams, 52*, Hampton, IA               1:10:08   13:21
Total Time = 3:27:15     Total Places = 1434

8. Wutw 
   43   17  Pam Robson, 44*, Panora, IA                1:23:28   15:54
   44   31  Katie Underhill, 30*, Monroe City, MO      1:23:28   15:54
   45    7  Susan Winking, 46*, Monroe Cityy, MO       1:23:29   15:54
Total Time = 4:10:25     Total Places = 1791
       CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME     PACE


Master Male (count 3)


1. Lrc-Masters 
    1    1  Ivan Ivanov, 45, Lincoln, NE                   31:23    5:59
    4    1  Brian Kelley, 56, Lincoln, NE                  34:18    6:32
    8    5  Darin Schlake, 46, Malcolm, NE                 36:30    6:57
    9    2  Brett Daugherty, 52, Lincoln, NE               36:31    6:57
   10    3  Craig Christians, 54, Bellevue, NE             36:53    7:01
Total Time = 1:42:11     Total Places = 125

2. Sigma Phi Nothing 
    2    2  James Johnson, 47, Boulder, CO                 33:17    6:20
    5    1  Todd Nott, 51, Plattsmouth, NE                 35:13    6:42
   12    6  Bill Castle, 47, Boone, IA                     37:16    7:06
   13    6  David Swanson, 51, Iowa City, IA               38:33    7:21
   15    7  Burton Marlowe, 53, Lisle, IL                  40:54    7:47
   16    8  Tom Penningroth, 49, Urbandale, IA             41:46    7:57
Total Time = 1:45:46     Total Places = 160

3. Tcrc 
    6    3  Greg Sorensen, 40, Minneapolis, MN             35:16    6:43
    7    4  David Helm, 43, Annandale, MN                  35:32    6:46
   14    7  Nick Graham, 42, Minneapolis, MN               40:48    7:46
Total Time = 1:51:36     Total Places = 215

4. Kiss Geriatrics 
   25   23  Paul Van Wyk, 44, Ankeny, IA               1:05:18   12:26
   26   24  Gene Ouellette, 43, Ankeny, IA             1:05:18   12:26
   27   25  Gene Van Wyk, 44, Ankeny, IA               1:05:18   12:26
Total Time = 3:15:54     Total Places = 1218
       CLASS
 PLACE PLACE                   FINISHER                    TIME     PACE


Master Female (count 3)


1. Nanny Goatz 
    4    1  Peg Pearson, 51*, Omaha, NE                    47:51    9:07
    5    4  Michelle Reitz, 42*, Omaha, NE                 49:11    9:22
    7    6  Mitzi Klimek, 40*, Omaha, NE                   54:29   10:22
Total Time = 2:31:31     Total Places = 692

Return to home page.